Vállalati nyugdíjprogram

Vállalati nyugdíjprogram

Az önkéntes nyugdíjpénztárak a vállalati nyugdíjprogramok megvalósítói Magyarországon

Az önkéntes nyugdíjpénztárak (Voluntary Pension Funds, VPFs) a legnépszerűbb vállalati nyugdíjkonstrukciók Magyarországon. A globális nyugdíj-policyt alkalmazó vállalatok magyar leányvállalatai számára az önkéntes nyugdíjpénztári befizetés az a juttatási forma, amellyel a vállalati nyugdíjcél megvalósítható. Az önkéntes nyugdíjpénztár a hazai második pillér, amely kiegészíti az állami felosztó-kirovó nyugdíjrendszert és anyagi stabilitást kínál a nyugdíjazást követő évekre.

Hogyan működnek az önkéntes nyugdíjpénztárak?

VPF

A vállalati nyugdíjprogramokban általában a dolgozó bruttó bérének nettó 2-5%-át fizeti be a munkáltató nyugdíjpénztári tagdíjátvállalás címén, az éves cafeteria kereten felül, azaz defined contribution, meghatározott hozzájárulási programról beszélhetünk.

Az önkéntes nyugdíjpénztárban a magánszemély nevére szóló számlákon tartjuk nyilván a befizetéseket.
Jogilag a nyugdíjpénztár a tagok tulajdonában áll, viszont az adminisztrációt és a vagyonkezelést általában egy nagy pénzügyi cég leányvállalatai végzik.

A nyugdíjpénztári befizetések általában három forrásból érkeznek:

  • munkáltatói befizetés;
  • munkavállalók saját befizetései (rendszeres és eseti;
  • adó visszatérítés.

A nyugdíjpénztárak különböző standard befektetési portfoliókat kínálnak a tagoknak.

Az önkéntes nyugdíjpénztár célja, hogy hosszú távon stabil jövedelemforrást teremtsen, bár a hozamok az évek során nagymértékben ingadozhatnak.

Az elsődleges cél tehát az, hogy a nyugdíjas évek biztonságához járuljon hozzá, de már tíz év várakozási idő után is lehetséges hozzájutni a megtakarításhoz (ekkor speciális adószabályokat kell alkalmazni.)

Milyen előnyöket biztosít a munkavállalók számára?

Örökölhetőegyéni számlákon befektetési portfoliókban gyűlik a megtakarítás és hozam .

Tíz év várakozási idő után lehetséges a pénzfelvét, de adózni szükséges.

A pénztár nyugdíjcélú kifizetései tíz év után adómentesek.

Adókedvezmény a vállalati és az egyéni befizetésekre

Mit érdemes tudni munkáltatóként?

employer

A dolgozóknak egyenlő mértékű juttatást kell biztosítani (vagy az összegnek, vagy a százalékos aránynak kell megegyeznie, a 15 éven belül nyugdíjba vonulók esetében differenciálható).

A havi hozzájárulásokkal jár bevallási kötelezettség, amely egy egyszerű táblázattal megoldható (segítünk ebben).

A munkáltatói partneri folyószámlát a legtöbb pénztárnál online felületen lehet kezelni.

Az önkéntes nyugdíjpénztári tagdíjátvállalás egy rendkívül rugalmas konstrukció: a munkáltató megszüntetheti, felfüggesztheti a befizetéseket következmény, büntetés nélkül.

A munkáltatók korlátozás nélkül változtathatják a hozzájárulás összegét.

Az önkéntes nyugdíjpénztári tagdíjátvállalás bérként adózik, hozzá kapcsolódó adókedvezménnyel.

Van mód hűségprogramot működtetni, különböző csoportok számára különböző befizetést teljesíteni (adomány)

Mind a magyar, mind a külföldi munkavállalókat be kell vonni a programba.

A törvény szerint a munkáltatóhoz újonnan belépő munkavállalók legkésőbb hat hónap elteltével jogosulttá válnak a juttatásra, ennél rövidebb idő meghatározható.

A havi minimális hozzájárulás (az ún.”egységes tagdíj”) általában 5,000 – 15,000 Ft közötti összeg és a pénztár alapszabályában kerül rögzítésre.

Az önkéntes nyugdíjpénztárak működését az Öpt. szabályozza, amely az 1193 évi XCVI. törvény

Nyugdíjpénztári adatok*

*2021 június 30-án

1074367

tag

29

pénztár

1815

1677.4 md Ft vagyon

Építse be Ön is az önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulást a kompenzációs csomagba

Vállalata globális nyugdíjprogramja Magyarországon is megvalósítható.

Növeli a munkavállalók elkötelezettségét és elégedettségét.

Segít a munkaerő megtartásában.

Vonzóbbá teszi a munkáltatót a munkaerőpiacon.

Befektetési portfoliók

Nincs lehetőség egyéni vagy vállalati portfólió kialakítására, a tagoknak a választott nyugdíjpénztár standardizált portfólióiból választhatnak. A tagok válthatnak a portfóliók között, az idő és a költségek az alaptól függnek.

Általában három-hat különböző portfoliót ajánl a legtöbb pénztár, ezek közül a tagok a kockázatvállalási hajlandóságuk, képességük alapján tudnak választani.

A nyugdíjpénztári portfoliókra is igaz az általános szabály, miszerint a részvények magasabb kockázatot, egyben hosszú távon magasabb hozamot is jelentenek, de évről évre a hozamok nagymértékben ingadozhatnak, akár negatívba is fordulhatnak. A kötvények stabilabbak és általában alacsonyabb hozamot termelnek.

A pénztárak befektetéseit a törvény is szabályozza. A jogszabályok különböző korlátozásokat és követelményeket tartalmaznak annak biztosítására, hogy a pénztárak ne vállaljanak túl magas befektetési kockázatot, ugyanakkor a kínált portfóliók egészen eltérő kockázati szintet képviselhetnek.

Mivel egy magánszemély egyszerre több önkéntes nyugdíjpénztárnak is tagja lehet, így lehetséges a porfoliók diverzifikálása.

Investment portfolios
Taxation

Adószabályok

A munkáltató által a munkavállaló pénztári számlájára befizetett nyugdíjpénztári tagdíjátvállalás bérként adózik és adóvisszatérítés vonatkozik rá.

A nyugdíjpénztáról nyugdíjbavonulás után kapott szolgáltatás adómentes a jelen szabályozás szerint.

Hogyan indítsam el a magyar vállalati nyugdíjprogramot?

Írjon nekünk, kérjen díjmentes konzultációs lehetőséget. 25 éves tapasztalattal rendelkezünk a magyarországi nyugdíjpénztári szakmában: segítünk Önnek nyugdíjprogramja kialakításában és megvalósításában. Már az első lépésektől kezdve számíthat ránk, segítünk a szerződéskötésben, papírmunkában, szervezeten belül a dolgozók tájékoztatásában és a program fenntartásában, adminisztrációjában.